top of page
img (1).png

Wymiana oleju

Olej to mieszanka bazy - produktów destylacji ropy lub syntezy węglowodorów - oraz dodatków uszlachetniających. To one odpowiadają za ochronę ścian cylindrów i tłoków, ograniczają gromadzenie się zanieczyszczeń w instalacji. Dodatki odpowiedzialne za odpowiednie smarowanie zmniejszają współczynnik tarcia, zaś inne - ograniczają korozję. Wszystkie razem tworzą skuteczną ochronę silnika samochodu.

Olej ma więc różnorodne znaczenie:

  • minimalizuje zużycie mechaniczne oraz tarcie;

  • chroni silnik przed korozją;

  • zapewnia chłodzenie poprzez odprowadzanie ciepła;

  • tłumi drgania tworzące się podczas pracy silnika.

 

Wybór właściwego oleju silnikowego nie jest łatwy. To nie tylko kwestia trudności wyboru spośród wielu produktów dostępnych na rynku, ale też spośród kilku rodzajów oraz parametrów smaru. Oleje silnikowe dzielą się bowiem na:

  • Syntetyczne. Mogą pracować w wyższej temperaturze niż pozostałe, dzięki czemu nie odkładają się w postaci nagaru (twardego osadu na ścianach komory spalania) wewnątrz silnika. Zapewniają więc jego dłuższe użytkowanie. W niskich temperaturach zachowują płynność nawet przy -60 stopni Celsjusza, a więc ułatwiają uruchomienie silnika w zimie.

  • Półsyntetyczne. Nie zapewniają tak wysokich parametrów jak syntetyczne, ale w porównaniu z nimi są tańsze przy utrzymaniu odpowiedniej ochrony silnika.

  • Mineralne. Olej o najniższej wartości i słabych właściwościach. Używa się ich głównie w starszych samochodach z np.. silnikami dolnozaworowymi z wałkiem rozrządu w bloku silnika.

Istotna jest nie tylko regularna wymiana oleju, ale też jego filtra.  Odpowiednio dobrany filtr zapewnia bezpieczną pracę silnika

Zapraszamy do naszego warsztatu na kompleksową wymianę oleju.
Nie ignoruj tego, jak ważną rolę spełnia olej w Twoim silniku.
Umów się już dzisiaj na wymianę oleju i zagwarantuj swojemu silnikowi dłuższą żywotność.
bottom of page